Kukmedžiai (Taxus) – tai dvinamiai, rečiau vienanamiai visžaliai, netaisyklingo menturinio šakojimosi medžiai ir krūmai. Spygliai plokšti, linijiški, dažnai išsidėstę dviem eilėmis, aštriai nusmailėję, bet neduriantys, kiek žvilgantys, su iškilusia pagrindine gysla virūutinėje pusėje, trumpakočiai. Pumpurai plačiai kūgiški, su keletu ar keliolika žvynelių, nedideli. Sėklos prinoksta sporifikavimo metais rudenį. Mediena ir spygliai besakotakių. Tai žemas arba vidutinio aukščio pušūnų skyriaus medis. paprastai užauga ikin10-1 m, rečiau iki 20 m. kamieno skersmuo iki 2 m, rečiau iki 4 m. Kamienas tiesus, žievė plona, žvyningai ruda. Laja tankis, ovali.lapeliai plokšti (kaip suploti paprastosios eglės spygliukai), tamsiai žali1-4 cm ilgio ir 2-3 mm pločio, aplink stiebą išsidėstę spirališkai.lietuvos klimato sąlygomis sėklos subręsta rugsėjo mėnesį. Vaisiai nukrenta vėlai rudenį. Dauginasi žaliais ūgliais arba atželia iš kelmų.
Kukmedžiai auga lėtai, ilgai gyvena. Mėgsta derlingus, kalkingus, vidutinio sunkumo, purius, drėgnokus ir drėgnus dirvožemius. Gerai pakenčia paunksmę. Saulėkaitoje skursta. Geltonspygliai dekoratyviniai kukmedžiai dažniausiai gerai auga ir saulėtoje vietoje, ir nedidelėje paunksmėje. Kukmedžiai auginami parkuose, soduose, skveruose, iš jų formuojamos žaliosios sienos, gyvatvorės, jie dekoratyviškai karpomi.
Kukmedžių rūšys atpažįstamos iš pumpurų žvynelių formos, ūglių spalvos, taip pat iš spyglių. Lietuvoje auginamos 4 kukmedžių rūšys: europinis kukmedis (Taxus baccata), dygusis kukmedis (Taxus cuspidata), tarpinis kukmedis (Taxus media) ir kanadinis kukmedis (Taxus canadensis).