Hortenzijos (Hydrangea) – tai vasaržaliai ir visžaliai krūmai, lianos, rečiau nedideli medeliai. Gentyje yra apie 80 rūšių.Hortenzijų lapai yra priešiniai, dažniausiai dantyti, kartais skiautėti. Lietuvoje plačiau introdukuotos 5 hortenzijų rūšys.

Tai iki 2 m užaugantys krūmai, kurie ypač mėgiami dėl savo didelių žiedų. Žydi birželio – liepos mėnesiais, o šluotelinės – šiek tiek ilgiau – iki pat rugsėjo. Žiedai dažniausiai būna baltos spalvos, bet yra ir mėlynos, raudonos, rožinės ar alyvinės. Hortenzijų žiedų spalvai nemažą reikšmę turi dirvožemis: rūgštesniame dirvožemyje žiedų spalva gali būti labiau mėlyna, neutraliame – kreminė, šarmingame – rožinė. Nužydėję žiedai ilgai laikosi ant šakelių.Hortenzijos yra šviesomėgiai krūmai, tačiau neblogai pakenčia ir paunksmę. Nors labai mėgsta drėgmę ir rytinę saulę, pakankamai pakančios sausroms ir užterštam miestų orui.

Populiariausia yra didžialapė hortenzija (Hydrangea macrophylla). O mūsų medelyno klientai ypač pamėgo šluotelines hortenzijas (Hydrangea paniculata) dėl ilgesnio jų žydėjimo laiko ir atsparumo šalnoms.