Krūmai Kadagiai Medeliai Medžiai

Kadagiai (Juniperus) – tai vienanamiai ir dvinamiai krūmai, medeliai, rečiau aukšti medžiai. Spygliai yliški arba žvyniški. Jaunų kadagių spygliai visada yliški. Šakelės plonos, tribriaunės, keturbriaunės arba apvalios. Kadagiai vertingi dekoratyviniai krūmai ir medžiai, ne tik skirtingų matmenų, bet ir įvairių egzotiškų formų bei šakelių atspalvių. Tos pačios atmainos, bet iš įvairių krūmo vietų paimtų šakelių išaugintų individų augumas, forma ir kiti požymiai neretai skiriasi.

Kadagiai yra nereiklūs dirvožemio derlingumui, drėgmei, pakenčia sausrą, bet vešliaibauga ir puošniai atrodo tik kruopščiai prižiūrimi. Kadagiai šviesomėgiai, paunksmėje paprastai išgyvena neilgai, vystosi reta laja. Saulėtoje vietoje būdingos formos ir ryškių spyglių spalvos medeliai ir krūmai. Tik melsvaspyglės kadagių veislės ryškų melsvą atspalvį įgauna auginamos ir paunksmėje. Kadagių vegetacija ilga, jų šakelės gali augti 80 dienų ir ilgiau, iki pat vėkyvo rudens. Būtent dėl tos priežasties kadagius patartina persodinti pavasarį. Kadagių šaknys yra plačiai paskidusios, dėl ko augalus nelengva persodinti. Persodintus kadagius būtina laistyti iki vasaros vidurio, kartkartėmis ir šakas apliejant oro temperatūros vandeniu.

Lietuvoje savaime auga viena, o introdukuota ir bandoma introdukuoti apie 15-20 rūšių. Populiariausios kadagių rūšys yra paprastasis (Juniperus communis), tarpinis (Juniperus media), gulsčiasis (Juniperus procumbens), žvynuotasis (Juniperus squamata), padrikasis (Juniperus horizontalis). Kadagys – vienas dažniausiai perkamų augalų mūsų medelyne, todėl stengiamės jų turėti visokių rūšių.